Milan Milić (©TV turnir šampiona)

Najveći Vošin skalp u Doboju: Treća je bila penal sreća, Puhovski i Trnavac presudili, Skube tragičar

Vreme čitanja: 4min | pet. 18.08.23. | 19:18

TV turnir šampiona: Novosadski rukometaši napravili podvig, posle 13 serije sedmeraca pao dvostruki prvak Evrope Monpelje – 40:39 (29:29, 17:12)

(od izveštača Mozzart Sporta iz Doboja)

Voša je zrela za velika dela. Jeste TV turnir šampiona u Doboju pripremni, ali srpski šampion meteorski koracima ide napred. Posle slovenačkog i hrvatskog prvaka, najboljih timova u regionu, Celja i Zagreba, pao je i francuski velikan, vicešampion Galskih petlova, Monpelje. Posle penal drame, 13 serije sedmeraca, Lale su slavile sa 40:39 (29:29, 17:12) i osvojile sjajno treće mesto na najjačem turniru na svetu ove godine.

Boris Puhovski je golom stavio tačku. Tragičar meča bio je Slovenac Staš Skube, koji je u penal seriji promašio dva udarca sa sedam metara, odnosno odbranio mu je oba puta sjajni Andrej Trnavac. Pre toga su dve meč lopta imali Novosađani, ali Stefan Sunajko i Luka Rogan nisu pogodili, ali je treća bila sreća, za najveći skalp čete Borisa Rojevića koja je pokazala da će i u Ligi Evrope da ima zapaženu ulogu.

Pokazali su Novosađani da se na Slanoj bari rađa evropski projekat, da prošla blistava sezona sa četiri trofeja nije slučajna, da će i ova da bude uspešna.

Bez dvojice važnih igrača, lakše povređenog stuba odbrane Miljana Pušice i bolesnog Gregora Ocvirka, Novosađani su napravili najveće iznenađenje na turniru. Imao je Monpelje krajem prvog poluvremena +7 (17:10), Mirisalo je na laku pobedu dvostrukog šampiona Evrope. Vojvodini je u igri tada držao sjajno levo krilo Stefan Sunajko. Svako isključenje za Lale rukometaši Monpeljea su kažnjavali lakim golovima.

Ulaskom Frana Lučina na golu i pogocima Branka Tomića u finišu prvog i Milana Milića na startu drugog poluvremena, Novosađani su se trgli, došli na samo gol zaostatka u 38. minutu, kada je posle cepelina Darko Milenković pogodio mrežu Šarla Bolzingera (19:18). Tri vezana gola levorukog bombardera Milana Milića pokrenuli su Lale, koji su odigrali kao u transu, poveli sa 22:20.

Vratila se četa Patrika Kanajea u igri, vodila je sa 29:27 golom Pelasa s penala, dva i po minuta pre kraja, ali nisu se predavali rukometaši srpskog šampiona. Sunajko je smanjio na 29:28, da bi Darko Milenković 28 sekundi pre kraja izjednačio (29:29) u trenucima kada su Francuzi imali dva igrača manje na terenu. Imao je Monpelje poslednji napad, ali nije uspeo da zatrese mrežu.

Ušlo se u hičkokovsku penal seriju. Nije bilo promašaja u prve četiri serije. Skube je onda promašio, ali Sunajko nije uspeo da pogodi. Još jedna šansa propuštena pošto je Port pogodio prečku, ali Roganu je ruka zadhrtala. Slovenac je u 13. seriji uzeo loptu i opet mu je Trnavac odbranio, da bi Belorus Puhovski trećim pogotkom u penal seriji stavio tačku za veliko slavlje Novosađana pred više od 1.000 gledalaca u Doboju.

U pobedničkom timu veliko pojačanje iz Dinama Stefan Sunajko je bio najbolji sa devet golova, od toga pet sa linije sedam metara. Najbolji meč na turniru je odigrao Milan Milić sa šest pogodaka. Branko Tomić se četiri puta upisao u listu strelaca (plus je tri puta pogodio u penal seriji), dok je odličnu rolu imao i Darko Milenković sa tri gola. Na golu je odličan bio Fran Lučin sa osam odbrana, a uspeo je da postigne i gol. Andrej Trnavac nije imao odbranu za prvih 18 minuta, skinuo je jedan sedmerac u drugom poluvremenu, ali je bio „iks“ faktor u penal seriji zaustavivši dva penala Stašu Skubeu.

Kod Monpeljea je najbolji bio mladi Brazilac Brajan Monte sa šest pogodaka, Aleksis Bertije, Valentin Port i Kilijan Viljemino su se po četiri puta upisali u listu strelaca. Golman Remi Desbon je imao pet odbrana, a Šarl Bolzinger tri.

U borbi za peto mesto, Zagreb je bio bolji od Eurofarm Pelistera sa 26:23, dok je Celje lako za sedmu poziciju slavilo protiv domaće Sloge – 42:27.